2009. november 25., szerda

Téli nyárs


Az alapreceptet kedvenc szakácskönyvemből lestem, csak kicsit változtattam a nyársra húzandó nyersanyagokon és az anyaghányadon. Már az ételkészítés első fázisában cikáztak lelki szemeim előtt az újabbnál-újabb variációk.


Hozzávalók 8 személyre:

-12 db hurkapálcika

-1 kg csirkemellfilé

-8 db koktélparadicsom

-3 fej vöröshagyma

-15 dkg rántanivaló sajt

-15 dkg császárszalonna

-20 dkg liszt

-1 cs. zsemlemorzsa

-4 evőkanál tejföl

-4 db egész tojás

-1 l étolaj

- 1 cs. magyaros fűszerkeverék

Körethez:

-2 kg burgonya

-1 pohár tejföl

-50 g ráma margarin

-1 dl tej

- csipetnyi őrölt szerecsendió

A hurkapálcákat félbe tördeltem, megkentem olajjal. Csirkemellet, szalonnát 2 centis a sajtot 1 centis kockára daraboltam. A paradicsomokat felnégyeltem, lehéjazott hagymát cikkekre vágtam, kicsit szétszedtem.

Az így előkészített hozzávalókat váltakozva hurkapálcákra felfűztem, fűszerkeverékkel megszórtam. A bundázáshoz 6 evőkanál lisztet, 4 egész tojást, 4 evőkanál tejfölt simára kevertem (olyan tálban, hogy a nyársakat kényelmesen megforgathassuk benne). A lisztet meg a morzsát lapos tányérra szórtam. A ˝nyársakat˝ először a lisztben, majd a tejfölös tojásban végül a morzsában megforgattam (ügyeljünk rá, hogy a panír alaposan körbevonja). Serpenyőben olajt hevítettem, ezután óvatosan belefektettem a nyársakat. Közepes tűzön többször megforgatva arany barnára sütöttem. Lecsöpögtettem, kis hűlés után kihúzgáltam a pálcikákat majd ferdén, ujjnyi vastagon felszeleteltem.

Burgonyát megtisztítottam, felkockáztam és sós vízben puhára főztem. Puhulás után leszűrtem, összetörtem. Még forró püréhez hozzákevertem a tejfölt, tejet, margarint és az őrölt szerecsendiót.

És íme az eredmény:


2009. november 20., péntek

Tarja gombás rizzsel



Gábor unszolásának eleget téve sütöttem-főztem a következő finomságot. A recept anyósom repertoárjából származik. Hiába az ”ahány ház, annyi szokás” elven alapuló gasztronómia. Kövezzen meg, aki néha napján nem vágyik a szülői háznál megszokott ételekre, amit mondjuk anyu vagy a nagyi tud CSAK ÚGY ELKÉSZÍTENI. Szerintem nem sikerült 100%-ban visszaadni Gábornak a szülői háznál megszokott íz világot, de az étel elfogyasztása után a véleménye ennyi volt:-OLYAN, MINT AMIT ANYA SZOKOTT KÉSZÍTENI. (Ez a mondat szerintem önmagáért beszél.)

Hozzávalók 2 személyre:

- 4 szelet kicsontozott tarja

- 1 doboz gyors rizs

- 10 db gomba (fehér csiperkét használtam)

- 1 nagydoboz tejföl

- 4 fej vöröshagyma

- 2 gerezd foghagyma

- fehér szalonna

- só, bors



A húsokat sóztam, borsoztam, 3 darab vöröshagymát megtisztítottam, felkarikáztam. Fogtam egy tepsit és az alján megágyaztam szalonnával, erre került a hagyma, majd a hússzeletek végül ismét hagymakarikák. Fóliával letakartam 190 fokon egy órán át sütöttem. Az idő lejárta után lependerítettem a fóliát s a tepsi tartalmát nyakon öntöttem a zúzott foghagymával elkevert tejföllel és még fél órára visszatoltam a sütőbe.

Ennyi idő elég volt a köret elkészítéséhez. Rizst kifőztem, gombákat megtisztítottam, felszeleteltem. Kevés zsiradékon apróra vágott vöröshagymát megpirítottam, rádobáltam a gombát, ízesítettem sóval, borssal. Gomba összerogyásáig dinszteltem, végezetül a rizzsel összekevertem.

Nem állítom, hogy egy kalória szegény étel, de isteni finom. Remélem, aki elkészíti ugyan így fog vélekedni.

2009. november 6., péntek

A puding próbája az evés



Nagyon óhajtott a szervezetem valami nyalánkságot, valami krémeset, valami hűvöset, de nem iparilag csomagolt nasit. Kimozdulni semmi kedvem ebben a fránya időben, mit tesz ilyenkor az ember lánya, kutat-matat a konyhában miből lehetne valami desszertet kihozni.


A konyhaszekrény polcán turkálva nemes egyszerűséggel PUDING, csak egy kicsit feltupírozva.



Hozzávalók:

-2 l tej

-2 csomag csoki pudingpor

-2 csomag Bourbon vaníliás pudingpor

- 1 tábla fehér csokoládé

-1 tábla étcsokoládé

-8 evőkanál kristálycukor

-1 csomag vaníliás cukor

-1 mokkás kanál rumaroma

-18 db babapiskóta



Két lábasba belemértem 750-750ml tejet, hagyományos módon pudingot főzünk. Amikor kész a v. pudingba fehér csokit, cs. pudingba ét csokit tördelünk. Elolvadásig kavargatjuk.

A pudingokat vízfürdőbe hűlni hagyjuk, erre elég annyi idő még előkészítjük az őzgerinc formákat és a maradék fél liter vaníliáscukros, rumaromás tejet a mártogatásra.

(a formákat célszerű kiöblíteni vízzel, nem ragad bele a puding)

Formákat félig felöntjük v. pudinggal, rápakoljuk hosszában a tejben megforgatott babapiskótát (egy formába 9 db piskóta fér) mindkettő tetejére szétosztjuk a cs. pudingot.

Tálcákra borítjuk, és hűtőszekrénybe 3-4órát dermesztjük. Dermedés után a formákat óvatosan leemeljük.

Csőben sült oldalas


Tegnap előtt este ismételten feltettem életem párjának a költői kérdést. –Mit főzzek holnap? A választ nem nehéz kitalálni. -Húúúúst!.


Ennek szellemében dobtam össze a fenti képen látható már jól bevált kreációt. Szeretem készíteni ezt az ételt, mert pillanatok alatt összedobható és nem mellesleg a ˝ház ura˝ az étel elfogyasztása után jóllakott napközisként szuszog a tévé előtt.



Hozzávalók két személyre:

-6db oldalas

-4 szelet füstölt szalonna

-70 dkg apró savanyú káposzta

-50 dkg burgonya

-2 fej vörös hagyma

Mivel az elképzelésemen és a cserépedényemen kívül semmi nem volt itthon első körben beszereztem a nyersanyagokat. Közvetlenül hazaérkezésem után beáztattam a cserépedénykét és a savanyú káposztát. Még ezek csücsültek a vízben, befűszereztem a husikat (magyaros fűszerkeverék, grill fűszer, foghagyma só), majd kanyarintottam négy vékony szeletet a füstölt szalonnából, megtisztítottam a vörös hagymát és a borgonyát. Mindkettőt karikára szeleteltem, következett a rétegezés: cserépedény, négy szelet szalonka, kinyomkodott s. káposzta, burgonya, v. hagyma, husika, v. hagyma, burgonya, s. káposzta. Mind erre rábiggyesztettem a cserépedény tetejét és máris telepedhetett a sütőbe, melyet 170 fokra kapcsoltam. Másfél órát pároltam lefedve (persze ez függ a malacka korától volt, hogy három órán keresztül sütöttem), majd tető nélkül még fél órát sütöttem.

(ha az utolsó fél órában elkotorjuk a káposztát a  húsról, ő is szépen megpirul)